Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Nowe życie bez przemocy - wywiad z Ewą

Mieszka w
    Warrington
    Siła reputacji
    10

Nowe życie bez przemocy - wywiad z Ewą

Czym jest przemoc w Anglii? Czy my Polacy mamy świadomość, jak się zachować w sytuacji, gdy zderzamy się z przemocą domową? Czy potrafimy ją rozpoznać na wielu płaszczyznach? Jakie możliwości proponuje Anglia, by uwolnić się od koszmaru, jakim jest przemoc w rodzinie? Te zagadnienia, jak i wiele innych zostały poruszone w trakcie mojego spotkania z Ewą, założycielką strony internetowej NOWE ŻYCIE BEZ PRZEMOCY.

Kajakrasnal: Dziękuję bardzo, że przyjechałaś, że zdecydowałaś się na tę rozmowę. Ja widzę Cię w realu. Patrzę, jak pijesz kawę z mojego kubka, ale czy możesz coś powiedzieć o sobie tym, co Ciebie nie widzą?

Ewa: Generalnie nie ma co się wiele na mój temat rozpowiadać, bo nie o mnie tu chodzi. Fakt jest taki, że w Anglii mieszkam już od 10 lat, a z wykształcenia jestem socjologiem. Na co dzień robię różne rzeczy, jak każdy, ale dodatkowo, mocno zaangażowałam się w problem przemocy w rodzinie i w ciągłe udoskonalanie oraz rozszerzanie mojej strony internetowej.

Kk: Ok. To zdradź mi skąd wziął się w ogóle pomysł, by dotknąć tak trudnego tematu i jak doszło do tego, że postanowiłaś stworzyć własną stronę internetową, która zawiera wiele informacji o zjawisku przemocy w Anglii?

Ewa: Już jak wybierałam kierunek studiów wiedziałam, że chcę zawodowo rozwijać się na płaszczyźnie społecznej. W Anglii pracuję, jako tłumacz i w wyniku wykonywania tej pracy po raz pierwszy zetknęłam się tu z problemem przemocy w rodzinie. Będąc tłumaczem dla kobiet, które mieszkają w Wielkiej Brytanii, które nie znały języka angielskiego, i które były ofiarami przemocy domowej zauważyłam, jak małą wiedzę one posiadają na temat dostępnej pomocy, która przysługuje im w UK. Zauważyłam, że te kobiety zgłaszają się na policję dopiero w momencie, gdy dochodzi do zagrożenia życia albo zdrowia ich samych bądź dzieci.

Kk: I po takich doświadczeniach przyszedł pomysł, by zacząć uświadamiać polskie społeczeństwo, które mieszka w Anglii?

Ewa: Tak. Doszłam do wniosku, że brakuje jednej, kompletnej strony poświęconej wyłącznie ofiarom przemocy w rodzinie w Wielkiej Brytanii, która jest napisana w języku polskim. Istnieją angielskie organizacje, które na swoich stronach internetowych mają pełne informacje, przydatne dla osób dotkniętych przemocą, ale dla Polek, które nie znają dobrze języka angielskiego takiej strony nie ma. Można coś przeczytać na ten temat na polskich portalach, które się rozwinęły w UK, ale jest to wiedza dosyć porozrzucana. Mi zależy na tym, aby w jednym miejscu było wszystko, co jest istotne, użyteczne, potrzebne. Zależy mi na tym, aby Polka, która wchodzi na tę stronę mogła uzyskać wszystkie ważne informacje. Zresztą nie tylko tu o Polkach mowa. Strona ma wbudowaną funkcję tłumaczenia tekstu z języka polskiego na angielski i inne języki, więc np. Czesi, Rosjanie czy Słowacy też mogą z tej strony skorzystać.

Kk: Gdybyś mogła w skrócie powiedzieć, czego można się dowiedzieć na Twojej stronie.

Ewa: Strona składa się, jakby z dwóch części. Pierwsza część poświęcona jest samemu zjawisku przemocy w rodzinie. Tutaj można szukać odpowiedzi na pytania typu: co to jest przemoc domowa, kiedy o niej mówimy, jakie rodzaje przemocy domowej występują, jaki ona ma wpływ na dzieci, czy przemoc ta jest przestępstwem?

Kk: A druga część?

Ewa: Tutaj można dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w UK, gdy jest się ofiarą przemocy. Są też informacje dotyczące kwestii mieszkaniowej, prawnej, finansowej.

Kk: Wiem, że konsekwentnie wzbogacasz tę stronę. Jakie masz plany na przyszłość?

Ewa: Ech… jest jeszcze tyle do zrobienia. W mojej głowie tworzą się wciąż nowe pomysły. Na pewno chcę stworzyć Forum, na którym kobiety wzajemnie będą mogły sobie pomóc, albo wesprzeć się psychicznie. Chcę też stworzyć sekcję, w której będą dostępne linki do badań nad zjawiskiem przemocy w rodzinie w Polsce i w Anglii. Myślę, aby napisać też o implikacjach zawierania przez Polki małżeństw z Pakistańczykami. Dodatkowo chcę się zająć na przykład opisaniem technik, jakie stosują oprawcy wobec swoich ofiar. Jest tego naprawdę wiele. Nie sposób wymienić wszystko.

Kk: Na Twojej stronie istnieje dział Kontakt, czy to oznacza, że można do Ciebie napisać? O co ludzie mogą Cię pytać? Z czym mogą się do Ciebie zgłaszać?

Ewa: Kontakt jest dla osób, które chcą zapytać mnie o coś, czego nie ma na stronie, które potrzebują informacji, których moja strona jeszcze nie zawiera. Jeżeli tylko będę znała właściwą odpowiedź to jej udzielę. Ludzie mogą do mnie pisać i ja oczywiście odpiszę. Zaznaczam tylko, że nie podejmuję się porad. Ja po prostu dostarczam rzetelnych informacji.

Kk: Ewa, jak to jest z tą polską przemocą w rodzinie w Anglii?

Ewa: Polska to kraj, który wciąż kieruje się stereotypami. Mężczyznę spostrzega się, jako macho, który jest panem w domu i nawet jeśli od czasu do czasu „wstrząśnie” kobietą to nic złego się nie dzieje. Niektórzy nawet pomyślą, że kobieta sama sobie jest winna i pewnie na takie traktowanie zasłużyła. Mężczyzna, jako oprawca dąży do tego by całkowicie zdominować kobietę i posiąść pełną władzę nad nią na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej, seksualnej czy finansowej.

Kk: Jak na to reagują kobiety?

Ewa: Wstydzą się, boją się zareagować, czasami wydaje im się, że nic niewłaściwego się nie dzieje, a potem, gdy są psychicznie zrujnowane brakuje im sił, by racjonalnie myśleć i właściwie się zachowywać. Zdarza się, że dochodzą do wniosku, iż cała ta sytuacja jest ich winą.

Kk: I nie myślą, aby odejść?

Ewa: Każda kobieta przechodzi przez kolejne etapy przemocy w związku w bardzo indywidualny sposób. Ogólnie rzecz ujmując na pierwszym etapie, gdy pojawiają się pierwsze, pojedyncze incydenty związane z przemocą kobiety najczęściej nie dopuszczają do siebie myśli, że to już jest przemoc. Przecież ich partner na pewno je kocha. Przeprosił. Wie, że zrobił źle. Obiecał, że nigdy to się nie powtórzy. W kolejnych etapach zaczynają sobie uświadamiać, że stają się ofiarami, ale nie rozumieją dlaczego. Próbują sobie wytłumaczyć zachowanie partnera przez usprawiedliwianie go (np. bo miał trudne dzieciństwo). Wierzą, że partner się zmieni i wypracowują w sobie mechanizmy, które pozwolą im przetrwać to wszystko. Robią to często z własnej bezradności i dla dzieci. Dla dzieci nie chcą rozbijać rodziny. Poza tym są wyczerpane psychicznie, a ich poczucie własnej wartości bywa zerowe. Następnym etapem jest uświadomienie sobie, że same nie są w stanie położyć kresu przemocy i potrzebują pomocy.

Kk: I w końcu odchodzą?

Ewa: Część z nich odchodzi. Warto pamiętać o tym, że to nie zawsze kobieta musi odejść, istnieją nakazy prawne, które umożliwiają eksmisję partnera z mieszkania.

Kk: I gdzie mogą szukać pomocy?

Ewa: Jest wiele miejsc i wiele organizacji. Właśnie te informacje między innymi można znaleźć na stronie NOWE ŻYCIE BEZ PRZEMOCY. W obrębie Warrington można zgłosić się do:

West Cheshire Domestic Abuse Family Safety Unit
    e-mail: cwacdap@cheshirewestandchester.gov.uk
    tel. 01606 351 375 ; tu istnieje największe prawdopodobieństwo zapewnienia tłumacza

Warrington Independent Domestic Abuse Service
    Tel: 01925 418430

Warrington Women’s Aid
    e-mail: office@warringtonwomensaid.fsnet.co.uk
    tel. 01925 417138

WAVE Domestic Abuse Centre – Wigan
    e-mail: chris@wavedvcentre.com
    tel. 01942 262290

Kk: Z czym kobiety najbardziej nie mogą sobie poradzić, gdy już odejdą od swoich oprawców?

Ewa: Wszystko zależy na pewno od typu kobiety, rodzaju przemocy czy czasu trwania przemocy. Jest cała masa emocji, przekonań, myśli zakorzenionych w świadomości, z którymi kobiety nie mogą sobie poradzić. Na pewno boją się o swoje i dzieci bezpieczeństwo. Męczy ich lęk, czy sobie poradzą, jako samotne matki. Bardzo trudno też jest przekonać te kobiety, że to, co ich spotkało nie jest ich winą.

Kk: Brzmi bardzo ponuro to wszystko. Uważasz jednak, że pomoc, którą dostarcza ofiarom przemocy domowej Wielka Brytania jest większa niż w Polsce?

Ewa: Tak. Moim zdaniem w UK kobiety otrzymują o wiele większą pomoc. Płaszczyzny dotyczące zakwaterowania, finansów, kwestii prawnych są o wiele lepiej rozwinięte w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. Tu na przykład policja i sądy działają szybciej i skuteczniej.

Kk: To znaczy, że jeśli kobieta zdecyduje się odejść od swojego oprawcy to może liczyć na pomoc z zewnątrz?

Ewa: Tak. Może uzyskać wsparcie także wówczas, gdy nie będzie chciała odejść, a będzie chciała z kimś po prostu porozmawiać, wyżalić się i dowiedzieć się, jakie ma dostępne opcje. Co jednak nie oznacza, że sama nie będzie musiała znaleźć w sobie siłę, by stanąć samodzielnie na nogi.

Kk: Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

Ewa: Ja również dziękuję.

Was drodzy czytelnicy odsyłam na stronę http://www.nowezyciebezprzemocy.co.uk/ . Jedni poszerzą tutaj swoją wiedzę i świadomość. Drudzy znajdą tutaj potrzebną pomoc.
    Załączone miniatury Załączone miniatury WestDAFSUleafletpolish[1].pdf  
    Czekolada, kawa i mężczyźni smakują o wiele lepiej w wersji luksusowej.

2. Forumowicze którzy podziękowali użytkownikowi kajakrasnal za wypowiedź na łamach forum.

Siła reputacji
    10
    Wszystko ok, ale tylko w teorii. Dziewczyny, jak Was cos spotka zlego ze strony Waszego partnera podpiszcie Statement na Policji, bez tego nic nie osiagniecie z tej pomocy. Po drugie ze wszystkim, z obdukcja itd zglaszajcie sie do GP, czy w pilnym przypadkach do szpitala. Wszystko musi byc udokumentowane.

Mieszka w
    Warrington
    Siła reputacji
    10
    Na stronie Nowe Życie Bez Przemocy powstał nowy dział „Prawdziwe Historie”, który na swoim koncie ma pierwsze opowiadanie. Na publiczną szczerość zdecydował się mężczyzna, który został całkowicie zdominowany przez kobietę, który został pozbawiony swojego szczęścia, który teraz walczy o swojego syna.

Zapiski te szokują, smucą i zastanawiają.

http://www.nowezyciebezprzemocy.co.u...ria-rafala.php
    Czekolada, kawa i mężczyźni smakują o wiele lepiej w wersji luksusowej.

Siła reputacji
    0

Czy alkohol powoduje przemoc?

Często uważa się, że spożywanie alkoholu lub narkotyków powoduje przemoc. Przeczytajcie, jak to właściwie jest z tym alkoholem, czy rzeczywiście partner przestanie się nad nami znęcać jeśli przestanie pić?

http://www.nowezyciebezprzemocy.co.u...-a-przemoc.php

Ewa

6. Lista forumowiczów którzy podziękowali za post.

Siła reputacji
    0
    POLSKI TELEFON ZAUFANIA DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE
    01270 260106

(czynny w środę od 10.00 do 12.00) aktualne godziny na stronie www.nowezyciebezprzemocy.co.uk
    e-mail: polishhelpline@cheshirewithoutabuse.org.ukKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	27354 cheshire without abuse polish helpline PRINT.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	56.3 KB
ID:	16282

Czy Twój partner lub członek rodziny jest wobec Ciebie agresywny?
    Poniża Cię i obraża?
    Grozi Tobie lub dzieciom?
    Zostawia Cię bez pieniędzy?

NIE ZWLEKAJ, ZADZWOŃ DO NAS. WYSŁUCHAMY CIĘ I POMOŻEMY USTALIĆ, JAKĄ POMOC MOŻESZ UZYSKAĆ.

Osoby pracujące w telefonie zaufania mówią po polsku. Oferują wsparcie Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

Głównym celem telefonu zaufania jest umożliwienie Polakom doświadczającym przemocy w rodzinie poufnego kontaktu, podczas którego będą mogli porozmawiać w ojczystym języku o swojej sytuacji oraz uzyskać informacje o dostępnej im pomocy. Będzie współpracowaċ z angielskimi i polskimi organizacjami i grupami wsparcia w celu skierowania do nich ofiar przemocy.